
От 6-9 Май, в Нови сад, Сърбия, беше проведена шестата партньорска среща и уъркшоп по проект DANUrB. Събитието беше организирано от Факултет по технически науки, към Университета в Нови сад и събра над 40 изследователи и 60 студента от 7 страни. За тях бе подготвена 4-дневна интересна програма, наситена с екскурзии, дискусии и уъркшоп.
Всички участници пристигнаха в неделя и на следващата сутрин се отправиха към Бачка паланка , където местни специалисти им представиха историята и основните мерки за контрол върху храните в града. След това групата продължи към Дунавския бряг и плажът на Илок- побратимен град на отсрещния бряг в Хърватия, с чудесни пейзажи. Тази трансгранична локация бе избрана като тема на студентски предложения за дизайн. Основната цел на посещението е запознаване с мястото, населението и наследството. Групата посети известните лозя и изби, които са доставчици дори за английското Кралско семейство. Този регион е част от маршрута на Римските Императори и Дунавския Винен Маршрут, които преминават през Хърватия, Сърбия, Румъния и България. Програмата включваше и посещение на Стария град.
Третият ден се проведоха партньорски и студентски уъркшопи. Всички партньори се съсредоточиха върху дискусии, свързани с информационните листове за наследство и заинтересованите лица. Следобедната програма включваше представяне на изследователски доклади за места по Дунавското крайбрежие от всички страни.
В същото време, се проведе и международен студентски уъркшоп, на който групи студенти от няколко държави, дискутираха предложения за ефективни интервенции относно развитието на Бачка паланка и Илок. Целта бе да се разкрие потенциала, да се оценят спецификите на местата и да се разработят предложения за открити обществени пространства, на двата бряга на реката. Фокус беше поставен върху нуждите на потребителите с основна цел да се създаде връзка между двете страни.
Хората обичат да прекарват времето си за отдих именно на тези брегове, особено през лятото, а това ги прави най-ценните местни обществени места. Отчитайки факта, че. Освен популярността си сред местните, те предоставят огромен потенциал, който би могъл да привлече посетители и от други региони.
Последният ден от срещата бе отделен на разработването и обогатяването на базата данни на Приложението Джобен Пътеводител /Pocket Guide/, дефиниране структурата на Стратегията и планиране на последващите партньорски срещи. Събитието приключи с презентации от студентските групи. Всички партньори ще се срещнат отново в побратимените градове Стурово -Естергом на 29 юни , за да отпразнуват Международния Ден на Дунав 2018.