23 - 30 юни 2017 - Международен фестивал на пясъчните фигури Ruse Sand Fest
Третото издание на
Ruse Sand Fest ще се проведе край Понтон № 9 на русенския кей в периода 23 - 30 юни и ще бъде посветено на темата "Световни изобретения и иновации". Новата локация на фестивала се наложи заради започващото изпълнение на първия етап от реконструкцията на кея. Темата на събитието е свързана с историческото развитие на Русе и стратегическата цел до 2025 г. той да се утвърди като град на знанието и иновациите, предвидена в Иновационната стратегия за интелигентен растеж от 2017 г.
Във фестивала ще участват 10 именити скулптори от осем държави, като любопитна подробност е, че един от тях е от Тобаго. Творците ще имат на разположение общо 700 тона пясък, с които на 23 юни ще започнат да извайват фигурите. В подготвителния етап на фестивала асистенти на скулпторите ще изградят 10 триметрови пирамиди за оформяне. През цялото време на фестивала се работи пред публика - русенци, гости на града и стотици туристи от круизните кораби, които годишно са над 500 плавателни съда.
Официалното откриване на Пясъчния фестивал 2017 ще се състои на 30 юни. Очаква се в пясъчната алея на изобретенията да бъдат видени:
„Търсенето на Левитан“/„Searching for Leviathan" (компас), с автор Рейчъл Стъбс, Великобритания (
Rachel Clara Stubbs);
„Невидимият свят на Льовенхук“/„
The Unseen World of Leeuwenhoek“(микроскоп), с автор Маргерита Теллалим, Украйна;
„Общуването на Бел“/„Bell communication” (телефон), с автор Огнян Читаков, България;
„Движение на времето“/„Movement of time“ (колело) с автор Леонардо Уголини, Италия (
Leonardo Ugolini);
„Прозрение“ / „Insight" или какво става вътре в мозъка на изобретателя, с автор Мариел Хийселс, Холандия,
(Marielle Heessels);
„Математиката – езикът на природата“/"Mathematics: the language of nature" с автор Фергюс Мулвани, Ирландия
(Fergus Oliver Mulvany);
„Вселената пулсира с честотата на Моцарт“/ „Тhe Universe pulsates with Mozart's frequence“с автор Бобисан Атисо, Република Того
, (Beaubyssan Sodjine Atisso);
„Сънят на Менделеев“/ „
Mendeleev's dream“, с автор Руслан Коровков, Русия;
„Парната машина – въздишка на водата“/„Steam engine - Sigh of water“с автор Ирина Тафлевская, Украйна;
и дори „Интернет“/ „Internet“ в материален пясъчен образ, с автор Светлозар Лисичков, България.
Млади творци ще имат възможност да творят заедно с тях в специално организирана четиридневна Академия по пясъчно скулптиране за ученици и студенти с предварително заявено участие от 27 до 30 юни 2017 година. Пясъчна работилница за деца ще приеме най-малките ваятели в 4 последователни съботни дни на месец юли от 10:30 до 12:30 часа.
За втора година ще бъде изграден и пясъчен бар, на който през цялото лято ще се предлагат разхладителни напитки и летни коктейли за посетителите на кея и експозицията. Тя ще бъде достъпна за разглеждане до късна есен и дори през зимата.
Входът е свободен.
Международният фестивал на пясъчни скулптури
„Ruse Sand Fest'2017“ има съпътстваща програма с музикално-артистични събития в различни жанрове и за различни възрастови групи.
На 23.06.2017. (петък) - стартът на творческата работа ще започне с тяхното представяне на публиката с кратка програма, която ще завърши с едночасов концерт на Валди Тотев („Щурците“) и приятели. 19:00-20:30ч. Вход свободен
На 25.06.2017.(неделя) - на сцената на пясъчния фестивал - програма за най-малките
„Детско шоу с любими приказни герои“. 11:00-13:00ч. Вход свободен
На 26.06.2017. (понеделник) - „
От Виена до Русе - на една река разстояние“, концерт с воден мапинг и светлинни ефекти на Филхармоничния оркестър при Държавна Опера Русе и Биг Бенд Русе на палубата на моторен кораб „Вивалди“, акостирал на Понтон №8, 21:00-22:30ч. 500 седящи места на брега срещу Понтон №8, Вход свободен
На 28.06.2017.(сряда) -
Младежки фестивал „Музика и цветове”. Това събитие е BG Holy Fest (музикален фестивал на цветовете), на който безвреден органичен цветен прах се разпръсква във въздуха от участниците, създавайки феерия от цветове в ритъма на Hip hop, House, Techno-музика и популярния DJ Диас. 19:00-23:00 ч. Понтон №8, вход свободен. Пакетчетата цветен прах участниците получават безплатно.
На 29.06.2017.(четвъртък) - Дни на река Дунав. Концерт на Биг Бенд Русе, 20:00-21:00 ч., кея срещу Понтон №8, 500 седящи места. Вход свободен
На 30.06.2017.(петък) - 19:00 ч., откриване на пясъчния бар. 19:30 ч., церемония по награждаване на участниците в Ruse Sand Fest и откриване на пясъчната експозиция Алея на световните изобретения и иновации. 20:00-23:00 ч., рокконцерт, 00:00-05:45 DJ Night bar July Morning. Вход свободен
На 01.07.2017.(събота) - Ruse Sand Fest: детско шоу „Смърфове в пясъчния свят“. 11:00-12:30 ч.,зЗабавни игри и тематични награди. Кей срещу Понтон №9. Вход свободен
20:00-21:30 - Ruse Sand Fest: Дни на река Дунав - концерт на рок група „Епизод”. Вход свободен
21:30-23:30 - Ruse Sand Fest: Лятно снежно шоу с DJ Tarkan , Вход свободен
На 02.07.2017.(неделя) - Ruse Sand Fest: Дни на река Дунав с концерт на ВГ„Нова Тоника” и Стефан Диомов, 19:00-23:00, кея срещу Понтон №9. Вход свободен
Още от Актуално