Българската шевица като израз на духовността и словото
В навечерието на един от най-светлите български празници – 24-ти май, в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ бяха представени двете части на албума „Приказки в шевици“ от Елисавета Йорданова. Уникалният труд съдържа авторски схеми, почерпени от съкровищницата на традиционната българска бродерия. Елисавета Йорданова е завършила Промишлен дизайн в Русенския университет „Ангел Кънчев“, където усвоява съществени знания за изграждане на формите, композиция, цветови комбинации, хармония и стил. По-късно започва да се занимава по-задълбочено с компютърни програми, свързани с обработка на изображения. След години се появява и любовта й към плетените бижута на една кука, в които вплита мъниста, а впоследствие започва да бродира върху тях и шевици. Променяйки , по необходимост автентичните шевици, тя допълва със свои елементи, които прерастват изцяло в авторски схеми. Така постепенно се раждат нейните албуми, вдъхновени от мотиви от всички български етнографски райони. Със своите модели Елисавета Йорданова изгражда мост между миналото и днешното време. В първия си албум черпи идеи от българското везбено изкуство и последователно разгръща своя уникален прочит на основни кодове в българските шевици. Той съдържа 70 авторски схеми за бродиране с избрани български песни към тях. Втората част е логично продължение и предлага на читателите 75 схеми за бродиране за кръстат и контурен бод, като 50 от схемите са пана по български народни приказки, а 25 са отделни мотиви към тях.
Водещ на срещата беше Искра Тодорова – етнолог в Музея на градския бит – Русе, която подчерта огромното значение на този труд за запазване на българското самосъзнание на съвременниците ни.
Изявата беше придружена и с изложба на книги от фонда на Регионална библиотека „Любен Каравелов“, посветени на българската шевица.
Още от Култура
Още от Книги