Явор Цанев е автор на „Траурни кристали“, „Избраникът“, „Икон“, „Необходими ангели“, „Четиристишия“, „Странноприемницата“. Основател е на периодично издание за фантастика, фентъзи, криминални и разкази на ужаса „Дракус“
През 2013 авторът печели специалната награда в конкурса за фантастичен разказ на името на големия наш писател-фантаст Агоп Мелконян, с разказът „Селцето”, който е включен в сборник с разкази „Вино за мъртвите”.
О: Че съм от Русе, България.
О: Докато си говорим, „сега” се променя, а „тук” понякога е много относително понятие.
О: Науката още не се е заела с този въпрос. /усмихва се/
О: Когато ти се пише, всичко около теб може да те вдъхнови. Иначе ме вдъхновяват хората, които следват пътя си, колкото и да е трудно понякога. Във всяко едно значение на понятието „път”.
О: Едва ли... никой не е собственик на световете или на въображението.
О: Понякога, обикновено в някой дребен детайл... не искам да повтарям реалността, трябва да има магия малко.
О: Не помня, но бях в началното училище, когато ме наградиха в екологичен конкурс за разказ, ако не се лъжа, той беше първият. Може би 5-6 клас съм бил.
О: Всяка книга, която може да те „попие” в страниците си така, че след като вдигнеш поглед, да си с усещането, че се връщаш, е хубава. Обичам хубавия стил и език, те правят от историите литература. Няма нищо общо между стиловете на Вонегът, Уилям Уортън, Бредбъри... а са великолепни. Разбира се, има много, много други.
О: Като цяло – каквото всичко останало в страната ни.
Сещам се за една кратка притча:
„Един човек видял трима работници, които пренасяли камъни.
Попитал първия:
- Какво правиш?
- Печеля пари.
Попитал втория:
- Какво правиш?
- Влача тези проклети камъни.
Попитал третия:
- Какво правиш?
- Строя храм.”
О: Всъщност правя много други неща, писането искам да е удоволствие, смятам, че така това чувство се предава на читателя. Разбира се, старая се повече време заниманията ми да са свързани с книги, ако е възможно.
О: Не се чувствам като автор на фентъзи, въпреки че имам и такива разкази. Във „Вино за мъртвите”, например, има съвсем реалистични истории. Наистина още не съм попадал на така наречения „хейт”, но никога не е късно. Ако има такива хора, проблемът е техен. Не карам никой насила да чете моите неща. Всеки има право на собствен вкус. Критиката трябва да е градивна. Радвам се на положителните отзиви. Всеки би се радвал. Доволният читател е най-добрата реклама за всяка книга.
О: Всеки човек е мaлко или много суетен. Aз опитвaм дa пишa товa, което бих чел. Вече кaзaх, че се рaдвaм кaто хaресвaт рaзкaзите. Не мисля, че товa ме променя кaто човек. Издaвaм ги, зaщото aвторът е кaто родител и е длъжен дa нaпрaви нещо тaковa зa "рожбите" си. Освен товa изкуството кaто цяло е формa дa изрaзиш себе си. Читателите могат да се свържат с мен във фейсбук:
https://www.facebook.com/iavor.tsanev , на e-mail: gaiana@abv.bg / dracus@abv.bg или на тел 0887961481
О: Хубав въпрос, както се казва... У дома може би е момент, а не място. Момент, в който се чувстваш щастлив и цял.
О: Точно по средата е. И така е добре.
О: В много неща, но все пак, ако го намериш, ще спреш да търсиш... предпочитам да продължа.
О: По-скоро има безумия и хора, които не разбирам. Вероятно те откриват някакъв смисъл в нещата, които правят.
О: Хм. Имам един разказ, който е написан почти изцяло в рими „Тъкачът на мечти” („Странноприемницата”). Може би мечтая като героя там – да се сбъдват мечтите. За моите се чувствам лично отговорен.
О: Предстоят доста неща, но предполагам питате „в творчески план”. Тази година ще излезе второ допълнено издание на стихосбирката ми „Необходими ангели”, след това сборник с разкази „Слънчогледите”. Твърде вероятно е наесен да има още един сборник. Новият брой на „Дракус” излиза около 10-15 март, ще обявим отличените в конкурса за фентъзи разказ и сме подготвили интересен нов конкурс, с който да популяризираме още по-добре българските автори.
Въпросите зададе: Силвия Димитрова
20.02.2015
05.12.2014
29.09.2014
29.09.2014
13.12.2024
13.12.2024
13.12.2024
12.12.2024