На днешната дата през 1835 година е роден Марк Твен

На тази дата 30.11.2020 | 10:11ч.

Марк Твен е името, което стои под един от великите американски романи „Приключенията на Том Сойер“ и неговото продължение „Приключенията на Хъкълбери Фин“ . Човекът зад името пък е Самюъл Лангхорн Клемънс, писател, журналист и хуморист.

В началото на 20 век Твен е смятан за „най-големият американски хуморист на своето време“, а Уилям Фокнър го нарича „бащата на американската литература“. Години по-късно Ърнест Хемингуей ще напише: „Цялата съвременна американска литература произхожда от една книга на Марк Твен, наречена „Хъкълбери Фин“.

„По-добре дръжте устата си затворена и оставете хората да ви смятат за глупави, отколкото да я отворите и да разсеете всички съмнения“

Самюъл Лангхорн Клемънс е роден във Флорида, малко градче в щата Мисури, на 30 ноември 1835 година като шестото от общо седем деца. Твен се ражда две седмици след най-голямото приближаване на Халеевата комета до Земята.

Животът му е бурен и изпълнен с премеждия, приключения и пътувания.

През 1868 година Марк Твен среща Оливия Лангдън, влюбват се и година по-късно се сгодяват, а през февруари 1870 година се женят. Съпругата му произхожда от „богато, но либерално семейство“ и чрез нея Твен се запознава с аболиционисти, „социалисти, принципни атеисти и борци за правата на жените и за социално равенство“. Сред тях са писателката Хариет Бичър Стоу, която е негова съседка в Хартфорд, общественикът Фредерик Дъглас и утопистът Уилям Дийн Хоуелс, с когото стават приятели за цял живот.

През 1869-1871 семейството живее в Бъфало, щата Ню Йорк, където Марк Твен е съсобственик в местния вестник Бъфало Експрес и работи там като редактор и журналист. Първото им дете Лангдън умира на 19 месеца от дифтерия. През 1871 година Твен се мести със семейството си в Хартфорд, където през 1873 г. започва строежа на собствената си къща (сега музей в памет на писателя). Докато живеят там, Оливия ражда три дъщери: Сузи, Клара и Джийн. Бракът на Твен и Оливия трае до смъртта ѝ през 1904 година.

По време на 17-годишния си престой в Хартфорд Твен създава и публикува най-известните си произведения, сред които „Приключенията на Том Сойер“, „Принцът и просякът“, „Животът по Мисисипи“, „Приключенията на Хъкълбери Фин“ и “Един янки в двора на крал Артур”.

„Човекът, който не чете книги, няма предимство пред човека, който не може да ги чете.“

Твен е очарован от науката и научните изследвания. Той става близък приятел на Никола Тесла и двамата прекарват много време заедно в лабораторията на Тесла. Твен патентова три изобретения, като едното от тях е заместител на тирантите, а другото - историческа игра с любопитни факти. Най-голям търговски успех има самозалепващият се албум за изрезки - изрезките само трябвало да се намокрят преди да се залепят.

Книгата му "Един янки в двора на крал Артур" разказва за пътешественик във времето, който представя модерни технология на Англия от времето на крал Артур. Този тип истории по-късно става шаблонен за научно-фантастичния поджанр Алтернативна история.

"Дойдох с Халеевата комета през 1835 г. Следващата година тя идва отново и очаквам да си отида с нея. Ще бъде най-голямото разочарование в живота ми, ако не си отида с Халеевата комета. Всевишният без съмнение е казал: "Ето две необясними явления; дойдоха заедно, трябва и да си отидат заедно".

Предсказанието му се сбъдва - Твен умира от сърдечен удар на 21 април 1910 г. в Рединг, Кънектикът един ден след най-близкото разстояние на кометата до Земята. На 4 декември 1985г, Американската пощенска служба издава пликове "Марк Твен и Халеевата комета".

Когато научава за смъртта му, президентът Тафт казва: "Марк Твен даде радост - истинска интелектуална наслада - на милиони и творбите му ще продължават да дават такава наслада на милиони... Неговият хумор бе американски, но той бе толкова ценен и от англичаните, и от хората от други страни, както и от своите сънародници. Той е неразделна част от американската литература".

Източник: Уикипедия, gnezdoto.bg

 

 

 

 

Още от На тази дата

© 2019 Thesite All rights reserved!