Изложбата представя книги и албуми с репродукции на графични и живописни творби от френски, руски и български художници от фонда на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ - Русе.
Сред най-ценните книги, показани в експозицията, са сборникът „Руско-турската война 1877 - 1878 г.“, издаден в Русе през 1884 г. в Скоропечатница „Славянин“; изследването „Описание русско-турецкой войны“, отпечатано през 1903 г. в Санкт-Петербург; сборникът „Впечатления, по случай освещаването на опълченския паметник в Русе на 11 август 1909 г.“ от Иван Доков; фототипно издание на броеве от списание „Поборник-опълченец”, излизало в Русе в края на 19. и началото на 20. век и др. Между показаните издания интерес представляват спомени на известни личности за войната, сред които са архимандрит Софроний; революционера и деец на българското национално-освободителното движение Филип Тотю; българския поет, публицист и фолклорист Петко Р. Славейков, спомени на опълченци и участници във войната. В експозицията могат да се видят и издания, които отразяват Освобождението на Русе, както и книги, отразяващи хода на военните действия и участието на българите от различни градове на страната в Освободителната война. 03 март 2017 г. – 18 март 2017 г. Заемна за дома Пътуваща постерна изложба на Народна библиотека "Иван Вазов" - Пловдив - "Лъвът - българският национален символ през епохата на Възраждането" Експозицията е продукция на Народна библиотека "Иван Вазов" - Пловдив с автор Александър Гьошев. Тя обхваща важни етапи от развитието на националния лъвски символ на българите в различни сфери през Възраждането - изобразително изкуство, печатна графика, революционна дейност, борба за независимост, литература, книгоразпространение, хералдическа практика. Изложбата е фокусирана върху представянето на книжовни паметници и произведения на изкуството по българските земи и проследява припознаването на лъвския символ от българите като национален през Възраждането. Освен в страната, тя е гостувала в Русия, Чехия и Румъния, допълниха от библиотеката.„Из житейските коридори” е петата поред книга на русенската авторка Елена Богданова-Влайкова, известна както със стиховете си, така и с разказите си, а също и с творбите си – хумор и сатира, за които е отличена с много литературни награди.
Новата книга с разкази на авторката събира 60 на брой текстове – кратка художествена проза на различни теми от живота – случки с хора и животни, от семейния бит, свързани с работата, детството и зрялата възраст, премеждия и радостни моменти. Шейсет къса от действителността, пречупени през призмата на лично преживяното, описани живо, емоционално и с нотка хумор. С книгата си „Из житейските коридори“ Елена Богданова-Влайкова отбелязва 60-годишния си юбилей, който съвпада с датата на представянето.
Пламен Петков е роден в град Русе през 1978 г. Завършил е немска гимназия и след това висше образование в родния си град. Пише стихове от трети клас. Година по-късно получава и награда за първия акростих в живота си. На седемнайсетгодишна възраст прави опити и в прозата. Още тогава си поставя за цел да напише криминален разказ със заплетен сюжет.
Както пише в предговора на книгата Крум Гергицов: „Пламен Петков има усет за криминалния ход и го гради с познанията и точността на професионален следовател. Стилът му е на разказвач, който гради без излишно разточителство и обяснителни отклонения. Затова върви динамично и настъпателно. Подобно на Агата Кристи и Реймънд Чандлър, авторът е създал своя Еркюл Поаро, своя Филип Марлоу“.
9 март 2017 г. 17.30 ч., Фоайе, ІІ етаж „Пътуване към себе си: „Творческа вечер на поeтесата и преводачка Дора Янева-Медникарова, посветена на 70 години от нейното рождение и 95 години от рождението на актьора Андрей Медникаров. Водещ на вечерта ще бъде литературният критик и преводач Огнян Стамболиев. Слово за актьора Андрей Медникаров ще изнесе театроведът Крум Гергицов. По време на вечерта ще бъде представена най-новата книга на Дора Янева-Медникарова „Сълза в пустинята“. В творческата вечер ще участват пианистката Анастасия Медникарова и актрисата Павлина Кирилова. Посетителите ще могат да разгледат документална изложба с книги и материали за живота и творческата дейност на русенската поетеса и преводачка Дора Янева-Медникарова и нейния съпруг - актьорът Андрей Медникаров.Съорганизатори: Дружество на преводачите и Дружество на писателите в Русе, Дружество 1940 - Русе към Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД.
По време на семинара ще бъде разгледана темата за „Пълноценните фини тела“. Какво представляват фините тела? Финият невидим свят. Почистване на фините тела. Освобождаване от негативите. Споделяне на опит от почистване на физическото и на фините тела.
14 март 2017 г. 18:00 ч., Фоайе, ІІ етаж, РБ „Любен Каравелов“ Беседа, посветена на книгата на Александър Шмеман „Великият пост“ Модератори: отец Стефан Стефанов и отец Георги Георгиев от Русенска епархия Събитието се провежда по проект „Един другиму и на Христа целия си живот да отдадем“, финансиран от фондация „Комунитас“. Книгата на презвитер Александър Шмеман е важно въведение в православното учение и практиката на поста. Богословски размисъл за духовните измерения на поста и значението на аскетичния подвиг за вътрешната промяна на личността в Църквата. Протопрезвитер Александър Шмеман – православен църковен деятел, богослов, проповедник – е роден в Ревел през 1921 г. Средното си образование получава в Париж. През 1945 г. завършва парижкия Богословски институт и остава да преподава в катедрата по църковна история. През 1946 г. прием свещенството, а през 1951 г. се преселва в Ню Йорк заедно със съпругата си и трите си деца, приемайки поканата на Православната семинария „Св. Владимир”. През 1959 г. защитава в Париж докторска дисертация по литургически богословие. От 1962 г. заема поста декан на Православната семинария в Ню Йорк. Почетен доктор на много университети, неуморим проповедник. Умира на 13 декември 1983 г. в деня на преп. Герман Аляски, покръстител на Северна Америка в Светото Православие. 16 март 2017 г. 17:30 ч. – 19:00 ч., Фоайе, етаж 2 Хранене за профилактика, лечение и добавяне на живот към годините, Гост-лектор: д-р Анна Йорданова, Специалист по хранене и диететика, психология на храненето и онкодиетология - УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" Професионалните интереси на д-р Анна Йорданова са в областта на затлъстяването и метаболитните заболявания, онкодиетологията, психологията на храненето, лечебно хранене при различни заболявания от стомашно-чревни, сърдечно-съдови, бъбречни, до кожни, зъбен кариес и др.Осъзнаване на пълноценните фини тела и тяхното почистване, придружено с практическа работа. Други теми, които ще се обсъдят, са освобождаване от негативите, хранене, правилен подход при осигуряване на всички тела с необходимата енергия.
21 март 2017 г. 17.30 ч. - Фоайе, ІІ етаж, РБ „Любен Каравелов“ Представяне на поетичната книга на Габриела Цанева „Бурята сплита ръце“ Най-новата книга на Габриела Цанева „Бурята сплита ръце“ излиза със знака на издателство „Захарий Стоянов“. Рецензия за книгата ще представи театроведът Крум Гергицов. Според един от редакторите на книгата - Кирил Назъров, „Бурята сплита ръце“ е най-високият връх в творчеството на Габриела Цанева до този момент. Ето какво още споделя редакторът: „Прочетох книгата на един дъх, но не веднъж. Тук всяка дума е многопластова, претоварена със съдържание, което гради сложна смес между лично-интимното и гражданското отхвърляне на грозотата в обществото, а това, в душата на читателя нагнетява буря, която е водеща в заглавието и в цялата стихосбирка. Сложен стих, без аналог в българската лирика. Истинска гражданска поезия, с която всеки човек съпреживява свой мъчителен катарзис“.Габриела Цанева е родена в Русе. Завършва Математическа гимназия "Баба Тонка" в родния си град. Дипломира се като инженер-химик в ХТМУ - София. Защитава дисертация, за което й е присъдена научната степен "доктор" на техническите науки. По-късно завършва право и понастощем работи като адвокат в Софийската адвокатска колегия. Публикува в сп. "Родна реч", във в. "Век 21", "Демокрация", "Народно земеделско знаме", "Земеделско знаме", "Литературен форум" и други. Автор на книгите "Миналото в мен" (документална повест, 1994; 2010), "Догонвам бягащия ден" (стихосбирка, 1998), "Треви под снега" (роман, 2000), "Реши се и ще си свободен" (есета и стихове, 2001), "Шофьори" (новела, 2008), „Миналото в мен“ (документална повест, 2010), „Врабче върху антената“ (стихосбирка, 2010), „Светлата пътека към звездите“ (стихосбирка, 2010), „Искам себе си“ (хайбун, 2011), „Заскрежени птици“ (стихосбирка, 2011), „Състояния“ (хайга, 2013). От 2003 г. е член на Сдружението на българските писатели.
23 март 2017 г. 17.30 ч., Фоайе, ІІ етаж, РБ „Любен Каравелов“ Русенска премиера на романа на Богомил Иванов - Боге "Лудост за здраве" Силно повлиян от митологията и литературата на Балканите, филмите на Емир Костурица и музиката на Горан Брегович, деветнадесетгодишният автор твори в жанра на магическия реализъм, за да повдигне въпросите, които вълнуват младото поколение на Балканите и да запази ценностите на нашите земи. „Лудост за здраве” е роман за голямото търсене на щастието, борбата на объркания млад човек с постоянната несигурност, двоумение и разочарование от налегналата го рутина. Неговите герои са скитници, мечтатели, хора, заклещени в измеренията на бляновете им, бохеми и несретници, обречени никога да не се спасят от света на въображението си. Романът е изпъстрен с фантастични фрагменти, всеки герой е част от време скрило се от рамките на точно определени епохи. Спасявайки ни от клишетата, „,Лудост за здраве” ни връща към топлината и невероятностите в живота ни, в отворения за чудноватости свят, изпъстрен от магията способна да бъде създадена от човека.Богомил Иванов - Боге е роден през 1997 г. в град Велико Търново. Ученик е в Природо-математическа гимназия „Васил Друмев”. Романът „Лудост за здраве“ е неговата втора книга. Дебютната му книга - сборникът с разкази „Ракиени времена“ - излиза през 2014 г.
22.01.2025
22.01.2025
22.01.2025
21.01.2025
21.01.2025