Красивата сграда на някогашния хотел „Тетевен“ в Русе е пресъздадена в Лего възстановка. Дело е на холандец, който се подписва с никовете Utanapishtim и Thomassio. Помества снимки на творбите си във Flickr. Негови последователи го хвалят за добре свършената работа. Поместени са общо 4 фотографии. Две са по-общи, една показва детайли от покрива и статуя, а другата – едната страна на постройка.
Статия за творбата на Лего варианта на хотел „Тетевен“ се появява през февруари 2017 г. в специализираното онлайн издание на феновете на Lego конструкциите ArchBrick. Заглавието на публикацията e „Български шедьовър“. Наименован е „Доходното здание“. Всъщност хотел „Тетевен“ е долепен до красивата постройка на Доходното здание. Самият автор също разказва, че първо грешно е нарекъл творбата си. След като негови български приятели му казали, че това е хотел „Тетевен“, той променил името.
Французинът Андрея Тюрийо продава сградата през 1902 година на Братан Ревенски, който е родом от Тетевен. Именно връзката му с родното му място е най-вероятната причина за наименованието, което получава през следващите години красивата сграда. На приземния етаж той прави сладкарница „Тетевен“. Тя просъществува дълго – до началото на 90-те години на 20 век. На горните етажи се намирал гранд хотел „Тетевен“. Сградата отдавна вече не се ползва като хотел, но все така омайва русенците и посетителите на града.
Източник: http://www.danybon.com/
16.05.2026
16.05.2026
16.05.2026
15.05.2026
15.05.2026