През 1897 г. френски монахини от ордена Нотр Дам де Сион основават в Русе девически колеж с пансион. Сградата на колежа е построена през 1908 г. от италианския архитект Мариано Пернигони. В навечерието на Първата световна война в девическото училище учат 64 девойки, а в колежа – 72, всички пансионерки. За тях се грижат 12 монахини. В двете училища се обучават девойки от 10 до 20 години. Класовете са включвали до 10 момичета. Освен българки, е имало и еврейки, туркини, арменки, чехкини, австрийки и дори белгийка. В гимназията и колежа са предлагани разнообразни курсове. Почти всички дисциплини са изучавани на френски език. Учебниците и наръчниците са доставяни от Франция. Те се отличават с богати, лесни за запомняне илюстрации, карти и таблици. Още в началните класове немският език е преподаван от немски учител, а впоследствие – английски, латински, италиански и през последните години – руски, преподаван от руски учител. Освен изучаване на други чужди езици, момичета са учели умения за подготовка на домакиня (сервиране, бродиране), съвременно изкуство, стенография, дактилография, счетоводство, търговска кореспонденция, пеене и музика. С това двете учебни заведения са желани и предпочитани в Русе. Само девойките-католички са били задължени да изучават религията (катехизма), преподавана от епископ Дамян Теелен. Всяка сутрин е служена литургия в колежа за монахините и момичетата. Образованието в гимназията „Света Мария“ започвало от детската градина. Съществува ли са и подготвителни класове за гимназията. С изключение на четене, писане под диктовка и композиция и разкази за образи, в подготвителните класове е предлаган и френски език. Всичко това е насочено към максимално обогатяване на знанията и на устните умения на френски език. При завършване на гимназията ученичките полагат задължителен зрелостен изпит по всички дисциплини. Завършилите имат същите права като тези от държавните училища, а полученият сертификат им дава право да продължат образованието си в България и във Франция. В гимназията обучението е целодневно, включително и в събота. Всеки месец ръководството на колежа е провеждало общо събрание. На него са присъствали ученичките, учителите, директорът, понякога и католическият епископ. Всеки учител по класове докладва за успеха и поведението на своя клас и според заслугите учениците получават панделки: широки за отлични резултати и тесни – за послушание и старание. Лентите са с различни цветове в зависимост от класа. Ако е извършено нарушение, панделките са отнемани. В колежа са действали строги правила, които са целили да създадат във всяка ученичка чувство за ред и дисциплина, чистота, отговорност, толерантност към другите, уважение към работата на всички, които са създали отлична атмосфера за живот и учене. През 30-те години началният курс в гимназията „Света Мария“ става смесен. Колежът и гимназията са затворени през 1948 г. заедно с останалите чуждоезични колежи в България съгласно Закона за чуждите училища в България. След 1948 г., сградата на колежа е използвана за ЖП училище и впоследствие за поликлиника. На 1 август 1963 г. се открива Политехническа гимназия с преподаване на английски език. Днес сградата се използва от английска гимназия „Гео Милев“.+
Източник: Roustchouk.bg-Старият Русе, личен архив Илиян Илиев
11.06.2026
11.06.2026
02.06.2026
01.06.2026
31.05.2026